۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين  | 2020 4 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1162 کد مطلب: 12093  
دکتر شریعتی درحال....

سی و هفت سال پس از شریعتی

مجتبی رحیمی
۱۳۹۳ دوشنبه ۲ تير ساعت 12:34

صدای قزوین سرویس فرهنگی ؛ مجتبی رحیمی ، دکتر علی شریعتی هنوز یک مساله است و شاید بهتر است بگوییم یک تناقض، چه برای اهل سیاست و چه در اجتماع. این را می توان از آخرین بزرگداشتش(1) و سیل پیامک هایی که برایش ساخته اند، فهمید.

دکتر علی شریعتی(مزینانی) کویر زاده ای که یک سال پیش از انقلاب اسلامی_ که شاید انتظارش را می کشید_ چشم از جهان فروبست(2) و از این نظر هیچ یک از دیگر تئولوگ های هم دوره اش مانند طالقانی، بازرگان و مطهری شباهتی به او نداشتند. او با مرگ غیر قابل باورش،  هوادارانش را با انبوهی از پرسش ها تنها گذاشت. نظر شریعتی درباره انقلاب و آینده آن چیست؟ این شاید بزرگترین سوالی بود که با رفتن او و وقوع انقلاب اسلامی در ذهن همه نقش بست.

امروز پس از گذشت سی و هفت سال بعد از مرگ شریعتی، با نسلی روبه رو هستیم که دیگر شیفته وار سخنان  "دکتر" را گوش نمی سپارند و نوارها و کتاب هایش خوراک ذهنی آنها نیست. نسل سوم و چهارم انقلاب چه رویکردی به یکی از معلمان انقلاب دارد؟ و شاید بهتر است اینگونه بپرسیم که باید چه نگاهی داشته باشد؟

برای پاسخ به این دو پرسش لازم است که نوع نگاه به شریعتی را به حوزه های تخصصی و عمومی تقسیم کنیم. مسلما نگاه تخصصی و دانشگاهی ریزبینانه تر  و به دور از قضاوت های معمول است_حداقل باید اینچنین باشد_ اما شریعتی هنوز به کنج کتابخانه ها نرفته است. واکنش های اجتماعی دونسل همراه با بغض های فراوان نسبت به او است. کافی است تا به طنزهایی که برای او می سازند دقت کنید؛ نسلی که از حرافی های"دکتر" خسته شده است و از قضا سخنان پرشمارش را به هجو گرفته است. این دونسل شریعتی را مسئول وضعیت کنونی خود می داند و از تناقضات سیاسی حاکم(که تعصبی روی شریعتی نشان نمی دهد) استفاده کرده و او را آماج حملات قرار می دهد. این رویکردی است که این دونسل به شریعتی دارند.

اگر بخواهیم انصاف به خرج دهیم نگاه"ایدئولوژیک" شریعتی در حوزه اجتماع، امروز خریداری در بین نسل های سوم و چهارم ندارد و شاید بهتر است که نداشته باشد، نتیجه این حرف آن نیست که باید با شریعتی در حوزه عمومی برای همیشه وداع کرد؛ بلکه می توان هنوز از شریعتی استفاده کرد و مقامش را تغییر داد. برای این منظور باید شریعتی را شناخت که خود او ستایشش می کند. علی شریعتی در مقدمه کتاب کویر آثار خود را اینگونه توصیف و قضاوت می کند:«نوشتن هایم نیز بر سه گونه:«اجتماعیات»، «اسلامیات»، «کویریات». آن چه تنها مردم می پسندند: اجتماعیات، آن چه هم من و هم مردم: اسلامیات و آن چه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن، نه کار و چه می گویم؟ نه نویسندگی، که زندگی می کنم: کویریات.» (3) کویریات که مصطفی ملکیان آن را «جنبه غالب شخصیت» شریعتی می داند و باید نتیجه گرفت«شریعتی، بیشتر این است که در کویریات می‌بینیم». می توان شریعتی را باز در حوزه عمومی دید و این بار علی شریعتی در حال ادیب شدن و این شاید بهترین رجوعی است که نسل ما می تواند به دکتر علی شریعتی داشته باشد. به جای آنکه روشنفکری را به مسخره بنشینیم و او را برای هرچه هست محاکمه کنیم، می توانیم خالق شاهکار کویر را بشناسیم نه خالق تشیع علوی و صفوی.


1- مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی، امسال در حسینیه ارشاد لغو شد.

2- دکتر علی شریعتی در تاریخ 29 خرداد سال 1356 در ساوت همپتون انگلیس درگذشت.                 

3- گفتگو با مصطفی ملکیان، روزنامه شرق، شنبه 2 آذر 1392، ضمیمه‌ی سیمای شریعتی

 

 تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
پیش‌بینی و پیشگیری از حوادث عاملی مهم در جهش تولیدغربالگری سلامت بیش از یک میلیون نفر در قزوینشکست کرونا در گرو تداوم همکاری مردم است۲۹ هزار تست سل و بروسلوز در گاوداری‌های قزوین انجام شدهمکاری مردم فهیم شهرهای استان قزوین در روز طبیعت بی نظیر بودمسابقات کشوری دارت برخط در قزوین آغاز شدتسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده زمستان تمدید شدهزینه برق و گاز اصناف با ۳ ماه مهلت دریافت می‌شودفعالیت ناوگان تاکسیرانی قزوین ۸۰ درصد کاهش داشته استتغییر تقویم کوچ عشایر استان قزوین به دلیل شیوع کرونا۱۲ فروردین تحقق عزم ملی در برپایی نظام مقدس جمهوری اسلامی است۶ مرکز درمانی غیر مجاز در آبیک پلمب شداتاق بازرگانی قزوین ۱۰ دستگاه پیشرفته ضد عفونی اهدا کردپایش کلزا در ۵۷۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی قزوینشیب بیماری کرونا در استان قزوین هنوز نزولی نشده استکاهش ۶۴ درصدی تردد در مسیرهای ارتباطی قزوین۶۶ هکتار گلخانه در قزوین محصولات گلخانه‌ای تولید می‌کنندطرح خرید مرغ از تولید کنندگان قزوین آغاز شدبوستانهای قزوین تعطیل شدشهرداری الوند دست فروشان را جمع آوری کرد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
درگذشت ناگهانی استاد ماهر دوتار نوازیعکس روز| ایفل: مرسیواکنش بازیگران «پایتخت» به نیمه‌کاره ماندن سریالببینید | رحمت و همسرش به سبک فیلم همسفرجمع‌آوری معتادین برعهده چه کسی است؛ شهرداری یا بهزیستی؟درگذشت ناگهانی موسی‌الرضا ولی‌نژادگرانترین اسب دنیا+ عکستعلیق سری A تا اطلاع ثانویاستمرار افزایش مبتلایان به کرونا در تهران | نگران بازگشت موج دوم مسافران‌ نوروزی هستیمجانباختگان کرونا در ایتالیا به مرز 15 هزار نفر رسیدوقتی مردها منتظر تمام شدن خرید زن ها هستند!قربانیان ایتالیا به 14 هزار تن رسیدآخرین وضعیت ابتلا به کرونا ویروس در جهان را ببینیداینم یه مدل جدید قرنطینه علیه کرونا!اگر همسر زشتی دارید، حشیش بکشید!در این شهر تعداد کتاب‌ها بیشتر از آدم‌هاست +عکسبرای افزایش اعتماد به‌ نفس کودکم چه کنم؟بهتاش فریبا لژیونر می‌شودباشگاه رم درباره دختر ایرانی متخصص اورژانس توئیت کرد+عکساطلاعیه کارگروه اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا