۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن  | 2020 1 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 96 کد مطلب: 51770  

بروکراسی اداری مانع راه اندازی مرکز حاد توانبخشی قزوین

مرکز حاد توانبخشی معلولان و ایثارگران قزوین با گذشت 2 سال از تامین تجهیزات و آماده بهره برداری بودن، همچنان در گیر و دار بروکراسی اداری و معطل صدور پروانه است.
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ساعت 13:10

صدای قزوین - هم اکنون جانبازان و معلولان زیادی در قزوین برای تامین پروتز مورد نیاز خود که نیازی مستمر است مجبورند در سال چندین بار به شهرهای نزدیک از جمله تهران و زنجان مراجعه کنند.

قزوین با وجود هزاران جانباز و معلول هنوز فاقد چنین مرکزی است و رفت و آمد افرادی با این نیازها به سایر استان ها با این وضعیت جسمی رنج معلولیت برای آنان را دو چندان کرده است.
جمعیت هلال احمر قزوین از چند سال گذشته اقدام به ایجاد مرکزی در این خصوص کرده اما ظاهرا فعالیت آن با وجود تامین تجهیزات و فضا به دلیل آنچه که مربوط به عدم صدور پروانه می باشد همچنان آغاز نشده است.

**وزارت بهداشت مسئول صدور مجوز مراکز توانبخشی 
مدیرکل بهزیستی قزوین در خصوص مجوز فعالیت چنین مراکزی گفت: ارایه مجوز فعالیت برای خدمات توانبخشی به دو دسته تقسیم می شود که در دسته اول برای خدمات خاص فیزیوتراپی برای مددجویان تحت پوشش به منظور ارایه خدمات اجتماعی، سازمان بهزیستی مجوز فعالیت می دهد.
علیرضا وارثی افزود: در دسته دوم این گونه خدمات که عمدتا مربوط به مراکز جامع توانبخشی پزشکی هستند که بخش های مختلفی از خدمات را از جمله فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی،شنوایی سنجی و بینایی سنجی دربرمی گیرند، ارایه مجوز بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی است.
وی اضافه کرد: در یکی از این موارد که مرکز فیزیوتراپی کانون معلولان توانا بود دستگاه های نظارت بازرسی وزارت بهداشت به دلایل قانونی مجوز صادر نکردند و وزارت بهداشت آن را منوط به معرفی مسئول فنی کرده است. 

**هلال احمر قزوین در صورت صدور پروانه برای ارایه خدمات توانبخشی آمادگی دارد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین نیز گفت: پس از 1.5 سال پیگیری برای دریافت تجهیزات مرکز توانبخشی در استان در نهایت در اواخر سال 96 تجهیزات مربوط به این مکان کامل شد.
حسن آصفی افزود: این تجهیزات در آن زمان با نرخ ارز دولتی که کمتر از 40 هزار ریال بود خریداری شد و پس از آن نیز ضمن آغاز مذاکرات با دانشگاه علوم پزشکی جهت صدور پروانه، فضای لازم نیز در محل درمانگاه جمعیت هلال احمر به مساحت 300 متر مربع فراهم شد.
آصفی ادامه داد: از آن زمان تاکنون هنوز منتظر صدور پروانه فعالیت این مرکز از وزارت بهداشت هستیم اما به دلایل بوروکراسی پیچیده هنوز این اتفاق نیافتاده است، البته موافقت اصولی آن در فروردین ماه اخذ شد.
وی همچنین گفت: البته فعلا بخش کاردرمانی این مرکز ارتوپدی فنی آغاز به فعالیت کرده اما سایر بخش ها همچنان در انتظار پروانه است و به محض صدور پروانه آمادگی فعالیت آنها را نیز خواهیم داشت.
آصفی افزود: حدود پنج هزار جانباز و معلول در قزوین زندگی می کنند که برای تهیه اندام های مصنوعی و پروتز خود مجبورند مسافت سفر طولانی به تهران و زنجان را طی کنند در حالی که با راه اندازی مرکز ارتوپدی فنی قزوین، آن هم در بخش مرکزی شهر این نیاز آنها به خوبی برطرف خواهد شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین افزود: مراکز فعلی ارتوپدی فنی که در بخش خصوصی فعال هستند، خدماتی در حد کارهای تعمیر جزیی و ساخت کفش طبی انجام می دهند اما خدمات مربوط به ساخت و تعمیر دست یا پا و یا سایر اندام های مصنوعی در قزوین انجام نمی شود و با راه اندازی مرکز جامع توانبخشی این نیازها بر طرف خواهد شد.

**موافقت اصولی راه اندازی مرکز جامع توانبخشی 
رییس اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص مراحل صدور پروانه فعالیت برای چنین مراکزی گفت: با توجه به اینکه احتمال دارد متقاضی مرکز در مرحله خرید و تجهیز ساختمان موفق به دریافت موافقتنانه اصولی نشود از این رو ابتدا باید موافقت اصولی دریافت و سپس مراحل صدور پروانه طی شود.
وی با بیان اینکه این مراحل در کمیسیون ماده 20 که در بالاترین سطح حوزه درمان قرار داشته و روسای علوم پزشکی و نظام پزشکی و نمایندگان وزارت بهداشت و معاون درمان در آن حضور دارند انجام می شود،گفت: در راستای کاهش تصدی گری دولت، صدور پروانه برای مراکز دولتی نسبت به بخش خصوصی قدری دشوارتر و پروسه طولانی تری را طی می کند.
مدبر ادامه داد: خوشبختانه در خصوص مرکز جامع توانبخشی هلال احمر قزوین این موافت صادر شده و با این حساب به طور قطع روند صدور پروانه آن نیز تسهیل خواهد شد.
وی، صدور پروانه را در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانست و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تنها وظیفه بازرسی و نظارتی را بر عهده دارد.

مدبر افزود: با توجه به نبود مرکز دولتی در خصوص خدمات جامع توانبخشی در قزوین، دانشگاه تمام تلاش خود را جهت دریافت پروانه بهره برداری و فعالیت این مرکز از سوی وزارت بهداشت خواهد کرد. تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
محکومیت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی قاچاقچی تلفن همراه در قزویناز تریبون‌ها صدای وحدت شنیده شودزنان استان قزوین برای مسئولیت های مدیریتی توانمند هستندهوای شهرستان آبیک ناسالم شدتک درخت، به نام عباس کیارستمی ثبت می‌شودسرپرست شهرداری محمدیه معرفی شد۷۸ راه روستایی مسدود شده قزوین بازگشایی شدنارسایی برق و گاز، شوکی بر قلب صنایع قزوینراندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیست۲۲۷ مستمری بگیر روستایی و عشایر قزوین وام دریافت می‌کنندتاکستان هفتمین شهرستان کشور در تولید محصولات کشاورزی استموسیقی قزوین در انتظار برداشتن گام های مثبتآتش‌سوزی انبار بیمارستان شهید رجایی قزوین مهار شدکاراته کای قزوینی به فینال لیگ جهانی کاراته راه یافتگردشگری ظرفیتی چشمگیر برای توسعه قزوینپر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهسهمیه بنزین تاکسی‌های آریو و برلیانس در قزوین افزایش یافتخودرو عامل ۷۰ درصد آلودگی هوای قزوین استچهار حفار غیرمجاز در الموت غربی دستگیر شدند
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
سوزن‌ماهی که مثل نیزه به گردن نوجوانی فرو رفت! +عکسقدرتمندترین برند دنیا را بشناسیدتوضیح رئیس سازمان ثبت اسناد درباره سهمیه بندی ثبت طلاقسهمیه سوخت سرویس مدارس پیمایشی می شودسهمیه بندی طلاق و دخالت دوباره مسئولین در زندگی خصوصی مردم!مسافران ورودی به فرودگاه‌های بین المللی کشور از مبداء چین ارزیابی می‌شوندجزئیات جدید وام اجاره مسکن | نرخ سود وام چقدر خواهد بود؟گلادیاتورهای کوچک؛ گزارش تکان‌دهنده‌ای از تجارت خشم در پایتخت +تصاویرفیلم | روش کنترل ویروس کرونا در فرودگاه امام خمینی (ره) را ببینیدفردا ۶ بهمن مدارس کدام استان‌ها تعطیل است؟ویروس کرونا به ایرانیان ووهان منتقل نشده استآمادگی کامل فرودگاه امام برای مقابله با ویروس کروناخودرو پراید در بازار تهران چند؟ +جدولجزئیات شروط پرداخت یارانه معیشتی اعلام شدمرد چینی با آرامش در حال خوردن بچه موش زنده!؟ +عکسآموزش یک صبحانه جذاب و مقویدختر 17 ساله‌ای که «سمیه کردستان» لقب گرفتساخت یک دوربین جدید با قابلیت ثبت میلیاردها فریم در هر ثانیهاطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره ویروس کورونای جدیداکبر افتخاری مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری می‌شود