۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر  | 2019 12 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 23 کد مطلب: 54730  

تحول در دستگاه قضائی صرفا یک شعار نیست

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: تحول در دستگاه قضائی صرفا یک شعار نیست و در رسیدگی به مفاسد با هیچ جناحی مدارا نداریم.
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان ساعت 16:00

 صدای قزوین - نشست شورای مدیران قضائی استان قزوین پیش از ظهر سه شنبه با حضور رئیس کل، دادستان مرکز، روسای دادگستری و دادستانهای شهرستانهای استان به منظور تبیین و توجیه دستاوردهای هجدهمین همایش سراسری دادستانهای سراسر کشور با موضوع تحول در دادسرا برگزار شد.


حجت الاسلام نور اله قدرتی در این نشست ضمن تبریک فرارسیدن هفته وحدت اظهار کرد: همایش سراسری دادستانهای کل کشور در خصوص ایجاد تحول در دادسرا بوده که در راستای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب که فرمودند «مهمترین ماموریت قوه قضاییه در دوره جدید ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی است. برای ایجاد تحول، برنامه‌ریزی ۵۰ درصد کار است و ۵۰ درصد بقیه مربوط به تحرک، اقدام و عمل است و باید سند تحول بدون تاخیر آغاز شود.» برنامه ریزی و حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: در بخش دوم فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی تحرک، اقدام و عمل این موضوع متوجه تک‌تک ما است و وظیفه داریم آن‌ها را انجام دهیم.

این مقام ارشد قضائی استان ضمن بیان رهنمودها و توصیه های ریاست معظم قوه قضائیه و بیان دستاوردهای همایش با اشاره به ایجاد تحول در دستگاه قضائی کشور گفت: با توجه به انتصاب آیت اله رئیسی به ریاست قوه قضائیه شاهد دیدگاههایی هستیم که بدنبال ایجاد تحول در این قوه می باشد، و این امر تنها یک شعار نیست بلکه ماهیت راهبردی دارد.

حجت الاسلام قدرتی در خصوص تشکیل کارگروه های تخصصی در این همایش گفت: سه کارگروه تحول در گسترش آزادی های مشروع با رویکرد انتخابات و امنیت عمومی، روانی و اجتماعی، تحول در نظارت بر دادسرا و تحول در احیای حقوق عامه با رویکرد فرهنگی و تقویت مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل و پیشنهادات و راهکارهای قابل اجرا در آنها مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان گفت: مدیران دستگاه قضائی همگام با این حرکت جدید می بایست  نگاه تحولی به مجموعه و امور داشته باشند و اگر چنانچه اعتقادی به آن ندارند باید جایگاه مدیریتی را ترک کنند.

وی  تصریح کرد: مجموعه دستگاه قضائی خصوصا قضات باید وقت شناس و متعهد بوده و تابع دستورات ریاست معظم قوه قضائیه از طریق اجرای دقیق قانون، بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره از جانب ایشان باشند.

این مقام ارشد قضائی ضمن بیان اینکه قضات مسئولیت سنگینی در دستگاه قضائی بردوش دارند گفت: مشقت و سختی کار قضائی دلیلی بر عدم رسیدگی دقیق و  سریع به پرونده ها و یا بروز بداخلاقی نیست.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به سند تحول قوه قضائیه و الزامات آن از دیدگاه مقام معظم رهبری (دام عزه) و ریاست معزز قوه قضائیه گفت: سرفصل های منشور هشتگانه مبتنی بر نیازهای گام دوم انقلاب و بر اساس سند تحول قوه قضائیه که آیت اله رئیسی آن‌ را تدوین و محضر رهبر فرزانه انقلاب (دام عزه العالی) تقدیم داشته است، مشتمل  بر عمل به سند تحول با زمانبندی و پرهیز از اتلاف وقت و عجله، توجه به مردمی، انقلابی و ضدفساد بودن رویکردها و برنامه‌های قوه، استفاده از نیروی انسانی صالح، پاکدامن و جوانان انقلابی و فاضل، گسترش عدالت، آزادی‌های مشروع و حقوق عامه، پرهیز از ملاحظه‌کاری و عمل به عدالت بدون رودربایستی، توجه به قضات و عزت آنان به عنوان رکن این دستگاه و همکاری و تعامل با سایر قوا می باشد.

وی افزود: با توجه به اقدامات قوه قضائیه در برخورد و مبارزه با فساد، مردم به دستگاه قضائی امیدوارتر شده  که به تبع آن نیز مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی بیش از پیش امیدوار گشته اند. در واقع امروز عملکرد قوه قضائیه "ملجاء و پناهگاه بودن دستگاه قضائی برای مردم"  در کلام شهید بهشتی را به خوبی به نمایش گذارده و به عینیت رسانیده است.

حجت الاسلام قدرتی ادامه داد: براساس منشور هشت گانه گام دوم انقلاب در رسیدگی به مفاسد با هیچ شخص، حزب، گروه و جناحی رودربایستی و حساب و کتابی نداریم.

حجت الاسلام قدرتی در ادامه به وظایف مدیران قضائی اشاره و خاطر نشان کرد: صرفا استقرار مدیر پشت میز کارش یک اقدام مدیریتی نیست، درب اتاق مدیر باید برای شنیدن حرفای مردم باز باشد، همچنین مدیر موظف است مجموعه تحت نظر خود را باید بررسیهای عینی و میدانی مورد رصد قرار دهد.

وی متذکر شد: عدم حضور مدیران قضائی استان در مجامع عمومی از جمله، مساجد، دانشگاهها و ... پس از این قابل پذیرش نیست چرا که یک مدیر باید اطلاعات کامل از وضعیت منطقه تحت مدیریت خود بلحاظ نقاط قوت، ضعف، ناهنجاریها و وضعیت سیاسی، اجتماعی، علمی داشته باشد.

مقام ارشد قضائی استان افزود: براساس رهنمودهای ریاست معظم قوه قضائیه در استان مدیر قضائی و دادستان مقتدر و انقلابی در راستای اجرای قانون و تحقق سند تحول می خواهیم، مقام قضائی محافظه کار جهت اجرای سیاستهای فعلی کاربردی ندارد. البته اقدام مقتدرانه الزاما باید اخلاق مدارانه و براساس مقررات قانونی نیز باشد، حق نداریم در راستای اجرای وظایف اخلاق و ادب را زیر پا بگذاریم. لذا تکریم ارباب رجوع حتی متهمین یک اصل و ضرورت شرعی، قانونی و اخلاقی است.

وی تصریح کرد: در جریان مبارزه با فساد از همه کسانی که در این رابطه براساس موازین قانونی اقدام می نمایند حمایت خواهیم کرد.

رئیس کل دادگستری استان به تنویر افکار عمومی اشاره کرد و گفت: مردم حق دارند از روند و نتیجه رسیدگی به پرونده های مهم که دغدغه عموم مردم می باشد، مطلع شوند؛ بنابراین اطلاع رسانی باید بموقع بوده و تحقیقات و رسیدگی قضائی باید آنقدر مستدل و مستند باشد که افکار عمومی را اقناع کند.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 تحول در دستگاه قضائی صرفا یک شعار نیست ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان
۱۹ واحد تولیدی در قزوین از تملک بانک‌ها خارج شدندقزوین رتبه نخست پوشش بیمه باغ‌ها را در کشور داردتکلیف واردات و سرمایه های سرگردان بخش خصوصی مشخص شوداردوی تیم ملی کشتی آزاد نونهالان کشور در قزوین برپا شداعضای جدید هیئت منصفه مطبوعات استان قزوین معرفی شدند۴۲ هزار اصله نهال در قزوین کاشته می‌شودکمیته های فنی محصولات کشاورزی فعال شوندپر بیننده ترین اخبار هفته گذشته صدای قزوین پیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهقزوین می تواند به قطب روباتیک کشور تبدیل شودحوزه هنری از کانون های اثربخش جامعه استدهیاریهای استان قزوین درجه بندی شدندامضای تفاهم نامه فعالان زیست بوم محیط زیستزنان در خط مقدم خرید بهینه و کیفی کالا قرار دارندخود تحریمی به بزرگترین بلای صنایع قزوین تبدیل شده استشناسایی گلوگاه‌های فساد، نزدیک‌ترین راه کشف تخلفات است۳۶ نفر در روز سوم برای انتخابات مجلس در استان قزوین ثبت نام کردندابطال مجوز فعالیت چهار سفره‌خانه سنتی در قزویناستعداد معلولان باید شناسایی و شکوفا شودتعداد داوطلبان نمایندگی مجلس در استان قزوین به ۳۶ نفر رسید
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
مه غلیظ و حرکت عجیب دروازه بان فوتبال +عکساستاد موسیقی پارسا خائف:او مسیر اشتباهی را پیش گرفتامروز، آغاز طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرودانستنی‌هایی جالب درباره میوه‌ها و سبزیجاتآقایان، این صدای مردم است آیا می‌شنوید؟افزایش انصراف سلبریتی ها از همکاری با صدا و سیماکتک خوردن از شوهر به خاطر جراحی زیبایی!رونمایی از مدیر عاملی که زمانی کارتن خواب بود!خودرویی که رکورد سرعت را شکست +عکسصفحه نخست روزنامه‌های شنبه 16 آذر ماه16 آذر تولد دو شعارکدام شهرهای ایران برفی و بارانی هستند؟آیا کسانی که تبخال می‌زنند در خطر ابتلا به ام اس قرار دارند؟سلبریتی‌هایی که برای حفظ محیط‌زیست مبارزه می‌کنند!طرح تبدیل جدید هاوال H2 گروه بهمنتفاوت های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟20 شبکه اجتماعی برتر سال 2019 کدامند؟نیمی از معلولیت‌ها وابسته به عوامل ژنتیکی هستندجزییات خودکشی دو دختر در مترو شهرریورود ۲ سامانه بارشی طی هفته جاری به کشور