۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن  | 2020 1 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 58 کد مطلب: 55064  

۳۰ درصد تولید علم کشور در حوزه علوم پزشکی است

استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران با داشتن هشت درصد هیات علمی و پنج درصد دانشجویان کشور ۹ درصد بودجه پژوهشی را در اختیار دارند اما ۳۰ درصد تولید علم کشور در این حوزه است.
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر ساعت 09:10

 صدای قزوین - شاهین آخوندزاده روز سه شنبه در استارتاپ بین المللی فناوری‌های نوین سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد با بیان اینکه ایران همیشه از نظر رشد علمی از سال ۱۹۶۸ به این سو در میان کشورهای برتر قرار داشته است، گفت: گرچه جنگ هشت ساله با عراق زیرساخت‌های علمی کشور را دچار مشکل و آسیب کرد و کشوری که می‌توانست جهش بلند علمی داشته باشد در برهه ای عقب افتاد اما به تدریج پیشرفت علمی به هدف اصلی دولت‌ تبدیل شد و از سال ۲۰۱۶ به کشور اول منطقه در تولید علم تبدیل شدیم.


وی در خصوص اعتبارات پژوهشی وزارت بهداشت در سال گذشته اشاره کرد و  ادامه داد: سال ۹۷ این اعتبارات ۴۹ میلیون دلار بود و با وجود تحریم های ۱۰۰ درصدی دشمن پیشرفت خوبی در فعالیت های پژوهشی داشتیم.

آخوندزاده با بیان اینکه ایران در انتشار مقالات علمی نیز در بین کشورهای منطقه از رتبه ممتازی برخوردار است،گفت: مهم ترین دستاورد ما ایجاد نیروی انسانی محقق است که ۲ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر است اما مشکل مهم ما توسعه کمی است به طوری که ایران با رتبه شانزدهم علمی در دنیا ۲هزار و ۷۰۰ واحد دانشگاهی دارد اما کانادا دارای ۹۶ واحد دانشگاهی است و همین توسعه کمی می‌تواند آسیب بزند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بسیاری از سیاست‌های ما کمی بوده است،ادامه داد: یکی از سیاست‌های نادرست، توسعه سرطانی تحصیلات تکمیلی بدون استانداردهای لازم یعنی زیرساخت، استاد با کیفیت و دانشجوی با صلاحیت علمی بوده است.

وی اظهار داشت: نتیجه این موضوع وجود هزاران دانشجوی Ph.d در ایران است که هر کدام تنها یک تا سه مقاله از خود ارایه کرده اند.

آخوندزاده یادآور شد: همچنین توسعه کمی مجلات بدون استاندارد لازم یکی دیگر از این مشکلات توسعه کمی است  برای مثال در وزارت بهداشت ۴۳۰ مجله و در وزارت علوم ۱۲۸۰ مجله با این شرایط منتشر می شود.

این استاد دانشگاه تهران، تربیت دانشجوی بدون کیفیت و در نهایت چاپ مقالات نازل در داخل و خارج از کشور و عقب ماندگی اعتبارات پژوهشی از برنامه های مصوب را نیز از دیگر آفات این توسعه کمی علمی در کشور عنوان کرد.

آخوندزاده با اشاره به چالش‌های رو به رو گفت: بی توجهی مدیران ارشد به اعتبارات پژوهشی لازم برای ادامه این حرکت علمی، کاهش ارزش پول ملی و  تحریم‌های مالی که در عمل موجب تحریم علمی نیز می‌شود می تواند به افت توسعه علمی منجر شود.

وی ادامه داد: در همین شرایط کشورهای همسایه از جمله عربستان ، امارات و قطر به توسعه علمی با قدرت دلارهای نفتی روی آورده اند که مثال بارز آن پیشی گرفتن تعداد مقالات بر اساس ESI عربستان در سال۲۰۱۸ از  ایران است.

آخوندزاده افزود: اصرار بر مدل جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی در ایران و کاهش ارتباطات بین المللی آسیب بزرگی به فعالیت های پژوهشی و توسعه علمی کشور وارد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بدون اعتبارات مالی نمی توان رتبه پژوهشی کسب کرد،گفت: امروز در شرایطی که بسیاری از صنایع ما دچار شکست شده‌ اند عمده داروهای مصرفی ایران در همین دوران تحریم داخل کشور تولید می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: بسیاری از افراد انتقاد می کنند که مقالات علمی چه خروجی برای کشور داشته است در حالی که همین شرکت‌های دانش بنیان‌ در حوزه داروسازی نتیجه تعداد مقالاتی است که از نظر برخی افراد فایده ای ندارند.

وی با بیان اینکه شرت های دانش بنیان می توانند با صنعت ارتباط برقرار کنند،گفت: ما در حوزه داروسازی رتبه هشتم و در استناد به مقالات این حوزه جلوتر از فرانسه در رتبه هفتم قرار داریم.

استاد روان پزشکی دانشگاه تهران افزود: اکنون در آستانه تصویب بودجه سال ۹۹ خبرهای خوبی از لایحه دولت برای آموزش عالی نمی‌شنویم و اگر بودجه سال آینده مانند سال قبل باشد نمی‌توانیم رقابت خوبی با کشورهای دیگر کنیم.

وی در ادامه به وضعیت پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اشاره کرد و گفت: این دانشگاه گرچه از نظر رتبه تعداد مقاله در جایگاه ۲۸ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است اما در حوزه فناوری با عملکردی مطلوب در رتبه ۱۲ قرار دارد.

آخوندزاده، تعداد مقالات این دانشگاه را هزار و ۸۱۱ و استناد به آن را ۱۳ هزار مورد عنوان کرد و افزود: از ۲۸۵ عضو هیات علمی این دانشگاه  ۱۰۴ نفر شامل ۳۰ درصد اعضا، اساتید خاموش دانشگاه هستند یعنی حداکثر یک مقاله داشته اند.

۱۴۲ ایده از سراسر کشور به استارتاپ بین المللی فناوری های نوین سلامت در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ارسال شده که در روز ۱۴ آذرماه ۳۰ ایده برتر پذیرفته خواهد شد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
۸۰۰ سفیر سلامت در استان قزوین تحت آموزش قرار گرفتند۲۸۰ دانش‌آموز از قزوین به اردوی راهیان نور اعزام شدندژوژمان صنایع دستی در قزوین برگزار می‌شود۲۶۰۰ تن محصولات گیاهی از استان قزوین صادر شدبیمارستان رحیمیان الوند باید تا پایان سال دولتی شودصیاد متخلف در قزوین دستگیر شد۳۰ خانه تاریخی در قزوین تاکنون به ثبت ملی رسیده استسامانه بارشی امشب وارد قزوین می‌شودصنایع نوین در استان قزوین مورد حمایت قرار می گیرندچشم‌انداز صنایع تولیدی قزوین باید بازارهای بین‌المللی باشدفعالیت حوزه‌های تبلیغاتی باید با مجوز فرهنگ و ارشاد باشد۱۴۰ شعبه اخذ رای برای شهرستان البرز پیش‌بینی شده استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / سه شنبهجلوگیری از فعالیت ۵۸ سبک غیرمجاز در ورزش‌های رزمیتوجه به پدافند غیرعامل در کشاورزی ضامن امنیت غذایی استمشکل بیمارستان رحیمیان از سوی وزارت بهداشت در حال پیگیری استامضای تفاهم‌نامه همکاری بسیج دانشجویی و کمیته امداد استان قزوینبازدید سرزده رئیس کل دادگستری قزوین از زندان مرکزیرییس هیات ورزش‌های رزمی استان قزوین در سمت خود ابقا شدپنج واحد تولیدی در برنامه تملک بانک‌های قزوین قرار دارند
افزایش مهارت دانش آموزان از آسیب ها پیشگیری می کندبازارچه عرضه کالاهای کشاورزی، دهه فجر در قزوین افتتاح می شودراه ارتباطی ۹۰ روستای قزوین بازگشایی شدارائه خدمت مسکن به ۲۴۴ مددجو در قزوینمشکل بیمارستان رحیمیان از سوی وزارت بهداشت در حال پیگیری استتوقیف خودرو حمل ماهی فاقد مجوز در قزوینرییس هیات ورزش‌های رزمی استان قزوین در سمت خود ابقا شدبازدید سرزده رئیس کل دادگستری قزوین از زندان مرکزیامضای تفاهم‌نامه همکاری بسیج دانشجویی و کمیته امداد استان قزوینپنج واحد تولیدی در برنامه تملک بانک‌های قزوین قرار دارندسرما و یخبندان قزوین را فرا گرفتتوجه به پدافند غیرعامل در کشاورزی ضامن امنیت غذایی استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / دوشنبهبیمارستان رحیمیان الوند باید تا پایان سال دولتی شودجلوگیری از فعالیت ۵۸ سبک غیرمجاز در ورزش‌های رزمیچشم‌انداز صنایع تولیدی قزوین باید بازارهای بین‌المللی باشدصیاد متخلف در قزوین دستگیر شدصنایع نوین در استان قزوین مورد حمایت قرار می گیرند۱۴۰ شعبه اخذ رای برای شهرستان البرز پیش‌بینی شده استفعالیت حوزه‌های تبلیغاتی باید با مجوز فرهنگ و ارشاد باشد
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
کوچه قورباغه در تهران کجاست؟آیفون ۱۲ احتمالا به ۶ گیگابایت رم مجهز خواهد شدافتتاح قطعه یک آزادراه تهران – شمال در دهه فجرفراخوان ۷۰۰ هزار تویوتا و لکسس | کمری ۲۰۱۹ مشکل پمپ بنزین داردفیلم | یک دلباخته سینمای فیلم‌فارسی را ببینیدهوای اصفهان در وضعیت قرمزعکس | دیاباته بوکسور شدپرخطرترین ازدواج فامیلی از نظر ژنتیکی کدام است؟آغاز طرح "مدارس دوستدار شهر" برای ۱۶۰ هزار دانش آموز تهرانی/ یک گام به سوی آموزش شهروند مسئولیت‌پذیرفیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیاتصادف خوردو سواری با سه عابر پیاده دانشجو +عکسبارش برف سنگین در آمریکا +عکسخواننده آمریکایی هنگام اجرای برنامه درگذشتآقازاده‌های ساکن زندان اوین +عکستغییرات باورنکردنی «رزیتا غفاری» +عکسامسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدولنقشه ایران در شبکه سه جنجال آفرید+عکسواکنش پسر آیت الله هاشمی به سخنان فتاح درباره پدرشاشک‌های فرزندان سردار شهید سلیمانی در فراق پدر +عکسزمان افتتاح آزادراه تهران-شمال اعلام شد