۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد  | 2020 6 Sunday
آرشیو خبر آمار بازدید: 94 کد مطلب: 55064  

۳۰ درصد تولید علم کشور در حوزه علوم پزشکی است

استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران با داشتن هشت درصد هیات علمی و پنج درصد دانشجویان کشور ۹ درصد بودجه پژوهشی را در اختیار دارند اما ۳۰ درصد تولید علم کشور در این حوزه است.
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر ساعت 09:10

 صدای قزوین - شاهین آخوندزاده روز سه شنبه در استارتاپ بین المللی فناوری‌های نوین سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد با بیان اینکه ایران همیشه از نظر رشد علمی از سال ۱۹۶۸ به این سو در میان کشورهای برتر قرار داشته است، گفت: گرچه جنگ هشت ساله با عراق زیرساخت‌های علمی کشور را دچار مشکل و آسیب کرد و کشوری که می‌توانست جهش بلند علمی داشته باشد در برهه ای عقب افتاد اما به تدریج پیشرفت علمی به هدف اصلی دولت‌ تبدیل شد و از سال ۲۰۱۶ به کشور اول منطقه در تولید علم تبدیل شدیم.


وی در خصوص اعتبارات پژوهشی وزارت بهداشت در سال گذشته اشاره کرد و  ادامه داد: سال ۹۷ این اعتبارات ۴۹ میلیون دلار بود و با وجود تحریم های ۱۰۰ درصدی دشمن پیشرفت خوبی در فعالیت های پژوهشی داشتیم.

آخوندزاده با بیان اینکه ایران در انتشار مقالات علمی نیز در بین کشورهای منطقه از رتبه ممتازی برخوردار است،گفت: مهم ترین دستاورد ما ایجاد نیروی انسانی محقق است که ۲ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر است اما مشکل مهم ما توسعه کمی است به طوری که ایران با رتبه شانزدهم علمی در دنیا ۲هزار و ۷۰۰ واحد دانشگاهی دارد اما کانادا دارای ۹۶ واحد دانشگاهی است و همین توسعه کمی می‌تواند آسیب بزند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بسیاری از سیاست‌های ما کمی بوده است،ادامه داد: یکی از سیاست‌های نادرست، توسعه سرطانی تحصیلات تکمیلی بدون استانداردهای لازم یعنی زیرساخت، استاد با کیفیت و دانشجوی با صلاحیت علمی بوده است.

وی اظهار داشت: نتیجه این موضوع وجود هزاران دانشجوی Ph.d در ایران است که هر کدام تنها یک تا سه مقاله از خود ارایه کرده اند.

آخوندزاده یادآور شد: همچنین توسعه کمی مجلات بدون استاندارد لازم یکی دیگر از این مشکلات توسعه کمی است  برای مثال در وزارت بهداشت ۴۳۰ مجله و در وزارت علوم ۱۲۸۰ مجله با این شرایط منتشر می شود.

این استاد دانشگاه تهران، تربیت دانشجوی بدون کیفیت و در نهایت چاپ مقالات نازل در داخل و خارج از کشور و عقب ماندگی اعتبارات پژوهشی از برنامه های مصوب را نیز از دیگر آفات این توسعه کمی علمی در کشور عنوان کرد.

آخوندزاده با اشاره به چالش‌های رو به رو گفت: بی توجهی مدیران ارشد به اعتبارات پژوهشی لازم برای ادامه این حرکت علمی، کاهش ارزش پول ملی و  تحریم‌های مالی که در عمل موجب تحریم علمی نیز می‌شود می تواند به افت توسعه علمی منجر شود.

وی ادامه داد: در همین شرایط کشورهای همسایه از جمله عربستان ، امارات و قطر به توسعه علمی با قدرت دلارهای نفتی روی آورده اند که مثال بارز آن پیشی گرفتن تعداد مقالات بر اساس ESI عربستان در سال۲۰۱۸ از  ایران است.

آخوندزاده افزود: اصرار بر مدل جذب دانشجوی تحصیلات تکمیلی در ایران و کاهش ارتباطات بین المللی آسیب بزرگی به فعالیت های پژوهشی و توسعه علمی کشور وارد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بدون اعتبارات مالی نمی توان رتبه پژوهشی کسب کرد،گفت: امروز در شرایطی که بسیاری از صنایع ما دچار شکست شده‌ اند عمده داروهای مصرفی ایران در همین دوران تحریم داخل کشور تولید می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: بسیاری از افراد انتقاد می کنند که مقالات علمی چه خروجی برای کشور داشته است در حالی که همین شرکت‌های دانش بنیان‌ در حوزه داروسازی نتیجه تعداد مقالاتی است که از نظر برخی افراد فایده ای ندارند.

وی با بیان اینکه شرت های دانش بنیان می توانند با صنعت ارتباط برقرار کنند،گفت: ما در حوزه داروسازی رتبه هشتم و در استناد به مقالات این حوزه جلوتر از فرانسه در رتبه هفتم قرار داریم.

استاد روان پزشکی دانشگاه تهران افزود: اکنون در آستانه تصویب بودجه سال ۹۹ خبرهای خوبی از لایحه دولت برای آموزش عالی نمی‌شنویم و اگر بودجه سال آینده مانند سال قبل باشد نمی‌توانیم رقابت خوبی با کشورهای دیگر کنیم.

وی در ادامه به وضعیت پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اشاره کرد و گفت: این دانشگاه گرچه از نظر رتبه تعداد مقاله در جایگاه ۲۸ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است اما در حوزه فناوری با عملکردی مطلوب در رتبه ۱۲ قرار دارد.

آخوندزاده، تعداد مقالات این دانشگاه را هزار و ۸۱۱ و استناد به آن را ۱۳ هزار مورد عنوان کرد و افزود: از ۲۸۵ عضو هیات علمی این دانشگاه  ۱۰۴ نفر شامل ۳۰ درصد اعضا، اساتید خاموش دانشگاه هستند یعنی حداکثر یک مقاله داشته اند.

۱۴۲ ایده از سراسر کشور به استارتاپ بین المللی فناوری های نوین سلامت در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ارسال شده که در روز ۱۴ آذرماه ۳۰ ایده برتر پذیرفته خواهد شد.


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:
نظر شما:  
کد امنیتی:

 
 
فوت مرد ۴۷ ساله بر اثر غرق شدگی در کانال آب آبیکمیزان حق سرانه درمان بیمه شدگان مشاغل آزاد قزوین اعلام شدبرخورد ۲ سواری با کامیونت در قزوین یک فوتی داشتمطالبات عمومی مردم باید تعیین تکلیف شودصنوف آسیب دیده قزوین برای دریافت تسهیلات معرفی شدنددامداران از چرای دام در مناطق حفاظت شده تاکستان خودداری کنند۹۴۰ دانش آموز در مدارس نمونه دولتی قزوین پذیرش می‌شوندتوزیع کود در قزوین با کد کارگزاری مجاز است۲۰ هکتار از اراضی ملی تاکستان رفع تصرف شددانشگاه آزاد قزوین سه بازی تلفن همراه را روانه بازار کردخرید توافقی جو از کشاورزان قزوینی آغاز شدکاهش ۳۱ درصدی تردد خودرو در راههای قزوین۲۱۳ هکتار از اراضی قزوین در آتش سوختشرایط صدور مجوز مراکز ترک اعتیاد بازنگری شودبازار ملتهب اجاره‌بهای مسکننسخه الکترونیک در اداره‌کل بیمه سلامت استان قزوین عملیاتی شدزلزله بوئین زهرا خسارتی نداشته استپیشخوان روزنامه های امروز صبح استان / شنبهصدور ۴۸۵ اخطاریه تعطیلی کار توسط واحد اجرائیات منطقه سه قزوینکمپ‌های ترک اعتیاد به افراد با صلاحیت واگذار شود
حاجی میرازیی به خاطر تعلل در استخدام معلمان حق التدریس تذکر گرفترفع یک نگرانی در مورد طرح رتبه بندی معلمانتذکر به حاجی میرزایی درباره استخدام حق التدریسی هارفتارهایی که زائران ایرانی اربعین باید از آنها دوری کنند!رفع یک نگرانی درباره طرح رتبه بندی معلماناز خانه فرار کردم و با دوشنبه ازدواج کردم/ حالا می خواهد من و 3 فرزندم را به افغانستان ببرددستگیر ورزشکار مشهور در پایتخت / او چه کسی است و جرمش چیست؟خانواده بیرانوند اجازه دهند علت مرگ را اعلام می کنیم!تصادف مرگبار اتوبوس در زنجان/42 کشته و زخمیربودن دختر 2 ساله توسط زن معتاد / یسنا کوچولو در حالی که یک قدم تا مرگ فاصله داشت پیدا شدواکنش مردم به دیدار کتایون ریاحی با دالایی لاما + عکسچگونه اپلیکیشن های گوشی قدیمی خود را به دستگاه اندرویدی جدید منتقل کنیم؟استخدام مدیر اداری در آموزشگاه زبان آفاق در تهرانفضانوردی که قرآن را به فضا بردخون انصاری فرد به جوش آمدتحلیل فوتبالی؛ از جای خالی شجاع خلیل زاده در تیم ملی تا پرسپولیس بدون سید جلالاستراماچونی در اینتر برنامه نویس بود؟!جانشین دیاباته؛ آبروی استراماچونی!انتقال یکی از گزینه های خارجی استقلال منتفی شدخرید جدید استقلال لو رفت؛ مهاجم 31 ساله بریتانیایی در تهران!
سلاخی زن جوان تهرانی توسط همسرش در هتلآخرین قیمت انواع تبلت در بازار (۱۷ خرداد) + جدولموش برنده دعوای موش و گربه در وسط خیابان!ارتباط بین نوشیدن چای و سرطان در زناناعلام زمان واریز وجه برندگان قرعه کشی خودروورزش همان کار قهوه را برای شما می کند؟هشدار؛ آموزش خودکشی در ملاءعامگیاهی شگفت انگیز برای پاکسازی مثانهقتل دوست به خاطر 500 هزار تومانتعداد قربانیان کرونا در جهان از مرز ۴۰۰ هزار نفر گذشتنگاهی به سهم خودرو از تورم، سهم تورم از خودرواعلام برنامه و زمانبندی تولید واکسن کرونا در ژاپن؛ پرده‌برداری ازهدف اصلی چشم‌بادامی‌ها!توضیحات درباره مرگ زن دوچرخه‌سوار در بزرگراه حکیمتصاویر حریق در پارک جامعه الزهرا قمهندوانه خوردن خرس قطبی+عکسصفحه اول روزنامه‌های 18 خرداد 1399فرمول تابستانی برای رفع خستگی و تقویت بدن!گزارش تصویری از بزرگ‌ترین سیرک تهران در روزها احتضارحفاظ صورت به پیشگیری از کرونا کمک می‌کند؟از طلوع تا غروب با «هوشنگ گلشیری» / تاثیرگذارترین داستان‌نویس معاصرایرانی